Klasa Integracyjna
W klasie integracyjnej uczy się 15-20 dzieci, w tym 3-5 dzieci posiadających tzw. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną w związku ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
Zespół nauczycieli w klasie integracyjnej.
W klasie integracyjnej oprócz nauczycieli przedmiotów pracuje także drugi nauczyciel, tzw. nauczyciel wspomagający. Do jego zadań należy w szczególności opieka nad dziećmi wymagającymi szczególnego wsparcia. Dostosowuje on swoje metody pracy do potrzeb dziecka, prowadzi dokumentację dzieci niepełnosprawnych, współpracuje z rodzicami, dokonuje stałej obserwacji postępów dziecka.
Czemu warto uczyć się w klasie integracyjnej?
Dzieci niepełnosprawne otrzymują fachowe wsparcie, głównie za sprawą stałej obecności nauczyciela wspomagającego, który towarzyszy im przez cały okres szkoły (klasy I – VI). Oprócz tego dzieciom posiadającym orzeczenia przysługują dodatkowe zajęcia kształtujące ich rozwój – w zależności od potrzeb są to np. zajęcia kształtujące umiejętności społeczne, zajęcia rewalidacyjne, logopedyczne itp. Dziecko ma możliwość nawiązywania przyjaźni ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami oraz uczone jest jak funkcjonować w ich środowisku.
Dzieci pełnosprawne mają możliwość kształtowania wrażliwości na potrzeby innych osób. Na co dzień mają one możliwość trenowania zachowań prospołecznych. Dzieci te mają również szczególne warunki nauki w szkole masowej (mniejsza liczebność klas i opieka dodatkowego nauczyciela).