Sala 146 kl. 3 B, F, G, I ; kl. 4-6

W październiku rozpoczęliśmy zajęcia cykliczne i wówczas nasza świetlica zmieniła się w przestrzeń rozwoju i kreatywności. Stało się to  za sprawą wykorzystywania w naszych zajęciach i czasie wolnym elementów metody harcerskiej – sprawności. W każdym tygodniu czekały nas 3 nowe wyzwania – 3 kolejne sprawności do zdobycia dla chętnych dzieci (a chętni są prawie wszyscy!). Za zdobyte sprawności otrzymujemy naklejki do specjalnych książeczek!

Do tej pory mieliśmy możliwość zdobywać sprawności: „Śpiewaka”, „Przyjaciela książek”, „Mistrza ping-ponga”, „Bajarza”, „Łamigłowy”, „Ratownika”, „Śmieszka”, „Mistrza gier planszowych” oraz „Gimnastyka”. Każda ze sprawności nauczyła dzieci czegoś nowego oraz zmotywowała do kreatywnych działań: np. świetlicowy festiwal piosenki, wykonanie bajkowych inscenizacji, gazetki z łamigłówkami „Zestaw łamigłówek z naszych główek”, czy też własne gry planszowe. Jesienna aura była dla nas inspiracją do wielu prac plastycznych. Stworzyliśmy m.in. „kasztanowe kotki”, „jesienne winogrona”, czy zakładki – „pożeracze książek” – idealne do książek na jesienne dni. Pod koniec miesiąca wykonaliśmy znicze – na znak naszej pamięci o bliskich.

W jednym z październikowych tygodni zanurzyliśmy się w „krainę baśni” , w czym pomogło nam zdobywanie sprawności „Bajarza”. Wykleiliśmy z plasteliny krasnoludki na dekorację, a także opowiadaliśmy o swoich ulubionych bajkach i baśniach.

21 października wesoło spędziliśmy w świetlicy Dzień Ziemniaka. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ziemniaczanych konkurencjach, rozwijających spryt, zwinność i kreatywność, przede wszystkim jednak dających radość w ten jesienny dzień. Wykonaliśmy także zabawną dekorację z ziemniaków-cudaków.

Przez cały miesiąc mieliśmy też wiele okazji do rozwoju naszej sprawności fizycznej dzięki zajęciom sportowym pana Łukasza, a także talentów muzycznych za sprawą wspólnego muzykowania, śpiewania i możliwości spróbowania własnych sił w grze na gitarze.

Początek września upłynął nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami. Dzieci opowiadały gdzie spędziły wakacje. Pierwszy tydzień minął nam również na zintegrowaniu się grupy świetlicowej i poznaniu nowych uczniów. Jak również zapoznaliśmy się z regulaminem świetlicy oraz poznaliśmy zasady jej funkcjonowania i wspólnie stworzyliśmy kontrakt grupy świetlicowej, który zawisł na ścianie w naszej sali.

Kolejny tydzień minął nam na rozmowach o bezpieczeństwie na drodze. Przypomnieliśmy znaczenie podstawowych znaków drogowych. Każde dziecko miało możliwość narysowania swojej drogi z domu do szkoły.

Wrzesień jest miesiącem w którym coraz bliżej czuje się jesień, dlatego i my zajęliśmy się tematyką jesienną: „Jesień dookoła nas”. Na zajęciach rozmawialiśmy o cechach jesieni, pogodzie jesienią jak również o darach które przynosi nam  jesień. Wykonaliśmy kilka prac w tym temacie: Jesienne drzewo, Słoneczniki.

Korzystając ze słonecznej pogody, spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Najczęściej graliśmy i bawiliśmy się na boisku szkolnym.

Małgorzata Kołbuc