Sala 160 kl. 2 C, F, L, N, O

Początek października minął nam na „Poznawaniu zawodów w naszej szkole”. Mieliśmy możliwość poznania pracowników naszej szkoły oraz zawodów, które wykonują. Na zajęciach plastycznych stworzyliśmy prace o wymarzonym zawodzie w przyszłości. Wspólna zabawa w „Kalambury” była dobrą okazją do poznania także innych czynności wykonywanych poza szkołą oraz zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich.

Pierwszy tydzień przysporzył nam także dużo emocji sportowych. W naszej świetlicy został rozegrany Turniej Piłki Nożnej z okazji Dnia Chłopaka. Rozgrywki dostarczyły dużo radości i zabawy. Były także okazją do sprawdzenia swoich umiejętności piłkarskich.

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach. Dzieci mogły opowiedzieć o swoich pupilach, które hodują w domu, opisać ich wygląd, rasę oraz powiedzieć jak dbają o nie i opiekują się nimi. Na zajęciach rozpoznawaliśmy zwierzęta podczas quizu zagadkowego, a także zgadywaliśmy, jakim zwierzątkiem jesteśmy podczas zabawy „ Zgadnij, kim jesteś”.

W trzecim tygodniu października wszystkie dzieci przeniosły się do krainy baśni. Na zajęciach zapoznaliśmy się z baśniami i bajkami z różnych zakątków świata. Czytaliśmy i słuchaliśmy takich baśni jak „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach” czy „O rybaku i złotej rybce”. Podczas zajęć plastycznych każdy wykonał złotą rybkę spełniającą życzenia.

W ostatnim tygodniu października rozmawialiśmy o swoich bliskich, którzy już odeszli oraz wyjaśnialiśmy symbolikę i znaczenie Święta Zmarłych.

Ponadto każdego dnia podczas pobytu na świetlicy dzieci bawiły się w kącikach zainteresowań. Budowały z klocków piękne budowle i tory przeszkód do gry w kapsle. Rozwijały swoja sprawność fizyczną grając w dwa ognie czy zbijaka. Wykonywały ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Wszystkim tym zabawom towarzyszył uśmiech, radość i zadowolenie.

W sali świetlicowej 160 rok szkolny  2016/2017został rozpoczęty z  dziećmi z klas  II  (C, F, L, N, O). Panie Beata Baran, Julita Jedynak, Katarzyna Wawrzusiszyn – Pyza  będą realizowały w grupach  zadania z planu dydaktyczno – wychowawczego  według haseł tygodnia. Zadania tematyczne  są realizowane  na zajęciach czytelniczych,  plastycznych, muzycznych i  w zabawach ruchowych oraz w grach dydaktycznych. Podczas pobytu w świetlicy Panie muszą zapewnić  dzieciom bezpieczeństwo podczas swobodnej zabawy  i na zajęciach świetlicowych.

W miesiącu wrześniu zrealizowano  z dziećmi następujące hasła  tygodnia :

• 1.Witaj szkoło / witajświetlico!.
  • 2. Bezpiecznie w drodze do szkoły .
  • 3. Jesień dookoła nas.
  • 4. Zasady savoir – vivre.
  • 5. W grupie raźniej.

W I i II tygodniu  września omówiono z grupami  zasady bezpieczeństwa  w  sali świetlicowej,  stołówce , szatni ,na placu zabaw i boisku. Panie wychowawczynie  z dziećmi ustaliły zasady zachowania w sali świetlicowej i powstał  Kontrakt grupy. Podczas omawiania zasad bezpiecznej zabawy dzieci uczyły się wypowiadać na forum grupy. Aby drugoklasiści czuli się bezpiecznie w drodze do szkoły na zajęciach z gier dydaktycznych poznali znaki drogowe i  podstawowe zasady ruchu drogowego. Podczas zajęć plastycznych  klasy  II wykonały sygnalizację świetlną dla pieszych i pojazdów – karton i papier. Na zajęciach muzycznych dzieci bawiły się  w kolory: czerwony, zielony i  żółty. Podczas zajęć ruchowych grupy uczyły się przechodzić przez jezdnię  w zabawie  czerwone – stój, zielone – idź.

W III tygodniu września  dzieci przywitały  jesień wierszami M. Konopnickiej. Następnie wykonaliśmy  pracę plastyczną kredkami pastelowymi o jesieni, uwzględniając barwy jesieni. Podczas  zajęć z  gier dydaktycznych  dzieci rozpoznawały liście z jakiego są drzewa .Na muzycznych klasy  II  nauczyły się piosenki  „Pani Jesień”. Na zajęciach ruchowych grupy  bawiły się z w kole z chustą animacyjną  w takie zabawy jak  Kolory , Bilard itp. Dzieci z radością bawiły w zabawy z chustą.

W IV tygodniu dzieci poznawały zasady dobrego zachowania poprzez czytanie książki pt Dobre maniery  z  Kubusiem Puchatkiem wg W. Chotomskiej . Podczas zajęć  z gier  dydaktycznych dzieci odgrywały scenki dramowe o grzecznym zachowaniu  i  utrwalały je na papierze. Na zajęciach plastycznych grupa wykonała drzewko życzliwości  z  bibuły. Podczas  zajęć  muzycznych dzieci bawiły się w kole z piłką, używając zwrotów proszę i dziękuję , przepraszam ,proszę. Podczas ruchowych dzieci bawiły się z chustą animacyjną,  używając zwrotów grzecznościowych w zabawach  Rekin i  Piłka .

W ostatnim tygodniu września grupy poznały  fragmenty  książki autorki D. Skwark  pt „Przyjaciele z bajkowego lasu”. Podczas gier dydaktycznych  dzieci  grały  w gry Bystre oczko  i Memo.  Dzieci integrowały się w grupie. Na plastycznych klasy II zrobiły postaci papierowych przyjaciół i utworzyły krąg .Dzieci integrowały się w grupie poprzez zabawy z chustą animacyjną. Podczas zajęć muzycznych bawiły się w zabawy Czarodziej i Kolory oraz Ludzie do ludzi.

Życzymy Rodzicom spokoju a dzieciom wytrwałości  w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w nowym roku szkolnym 2016/2017.

Beata Baran.