Sala 148 kl. 3 A, C, D, E, H

Październik 2016

W tym roku październik przyniósł nam wyjątkowo chłodną, deszczową i nieprzyjemną aurę. Nie sprzyjało to spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Mimo wszystko, w naszej świetlicy nie można się nudzić.
Dzieci spędzały aktywnie czas podczas zajęć sportowych, rozwijały wyobraźnię na zajęciach czytelniczych i plastycznych, zdobywały wiedzę podczas zajęć tematycznych.
Hasłem pierwszego tygodnia października było poznawanie zawodów naszej szkoły. W ramach tego tematu dzieci opowiadały z kim w naszej szkole spotykają się na co dzień. Rozmawialiśmy również o roli psychologa, pedagoga szkolnego, pracowników administracji. Celem zajęć było pokazanie dzieciom jak wiele osób, wykonujących różne zawody, pracuje w naszej szkole i jak ważną rolę pełni każdy z nich, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo i możliwość nauki.
Kolejny tydzień upłynął pod hasłem „Zwierzęta naszymi przyjaciółmi”. W tym czasie dzieci:

• opowiadały o swoich zwierzątkach domowych;
  • wykonały prace plastyczne metodą origami „Mój pies”, które można było obejrzeć na tablicy świetlicowej w holu głównym szkoły;
  • obejrzały prezentację pt. „Pies przyjacielem człowieka”, która pokazała dzieciom, że pies może być niezbędnym pomocnikiem osoby niewidomej, może pracować jako „ratownik” górski, a także w policji, będąc jednocześnie wiernym przyjacielem człowieka;
  • uczestniczyły w pogadance, podczas której wspólnie ustaliliśmy czego potrzebuje pies, aby był zadbany i zdrowy (miska, szczotka do czesania, wizyty u weterynarza…), a także zgodnie orzekliśmy, że decyzja o adopcji psa musi być przemyślana i odpowiedzialna!

W drugiej połowie października dzieci poznawały świat baśni. Spędziliśmy dużo czasu czytając i rozmawiając na temat przeczytanych tekstów. Podczas zajęć czytelniczych przypomnieliśmy sobie m.in. baśń o królewnie śnieżce i siedmiu krasnoludkach, baśń o kocie w butach oraz baśń o dziewczynce z zapałkami. Dodatkowo dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat bohaterów różnych baśni, rozwiązując „baśniowe” zagadki oraz wykonać prace plastyczne „Król i królowa”. Dzieci mogły zdobyć również umiejętności tj. „Bajarz” i „Przyjaciel książek” zaczerpnięte z harcerskich zbiórek.
W październiku rozpoczęliśmy również akcję „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Na dobry początek ogłosiliśmy konkurs pt.:„Zdrowa śniadaniówka pełna wyobraźni”, którego celem było przygotowanie zdrowego śniadania z pomysłem.
Ciąg dalszy akcji „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” w listopadzie.

W miesiącu wrześniu witaliśmy szkołę i świetlicę. Po długim wakacyjnym odpoczynku wszyscy pełni energii wróciliśmy do naszych obowiązków:

• Dzieci wspólnie wraz z wychowawcami ustaliły kontrakt świetlicowy,
  • Zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w szkole oraz na placu zabaw i boisku szkolnym,
  • Przypominaliśmy znaki drogowe, zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię,
  • Omawialiśmy oznaki jesieni. Dzieci obserwowały zmieniającą się aurę. Opowiadały o swoich obserwacjach oraz odczuciach związanych z pożegnaniem lata,
  • Wykonaliśmy prace plastyczne: wspomnienie z wakacji, jesienny krajobraz – metodą origami, kosz warzyw i owoców oraz dekoracje okienne.
  • Korzystając z ładnej pogody często wychodziliśmy na boisko szkolne.

Dzieci uczestniczyły w:

• zajęciach sportowych, muzyczno-ruchowych, przyrodniczych, czytelniczych,
  • zabawach integracyjnych, integracyjno – ruchowych oraz sportowych mających na celu zintegrowanie naszej grupy świetlicowej.