Sala 155 kl. 2 A, E, G, K, M

W naszej świetlicy nie ma czasu na nudę. Chodź za oknem deszcz i prawdziwa jesień, my cały czas jesteśmy aktywni. Zabawy ruchowe, gry, ciekawe zajęcia u nas cały czas  coś się dzieje.

W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o zawodach, które są wykonywane przez pracowników w naszej szkole. Dzieci dowiedziały się, że wszystkie specjalności są równie ważne i trzeba podchodzić do nich z szacunkiem.

Kolejny tydzień wypełniły rozmowy na temat zwierząt.  W trakcie zajęć mówiliśmy  jak powinno się traktować zwierzęta oraz o tym, że zwierzę to nie zabawka. Dzieci opowiadały    o swoich domowych zwierzątkach, jak się nimi opiekują i o nie dbają. Z uwagi, że mamy jesień, nie mogliśmy zapomnieć o leśnych zwierzątkach takich jak: wiewiórki, jeże, dziki itd.  Zostały również wykonane prace plastyczne pt. „Moje zwierzątko”.

Następny tydzień upłynął nam na przygotowaniach do balu „ Księżniczek i rycerzy”. Dzieci   z pomocą nauczycieli wykonały czapeczki dla księżniczek oraz hełmy dla rycerzy. Zabawa była przednia, dziewczynki przyniosły piękne suknie księżniczek, korony, korale, a chłopcy stroje rycerzy. Nie obyło się bez tańców, zabaw i  konkursów.

Temat ostatniego tygodnia dotyczył zbliżającego  się Święta  Zmarłych.  Dzieci wspólnie przypominały  o zasadach poprawnego  zachowania na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej.

W naszej świetlicy codziennie rano odbywają się zajęcia czytelnicze „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie coraz częściej przynoszą własne, ulubione książki z domowej biblioteczki. Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o nietypowych świętach w październiku, a było to święto drzewa i święto ziemniaka.

Kamila Zawodnik, Klaudia Putkiewicz, Ilona Marszał, Klaudia Chmielewska.

Wakacje dobiegły końca i czas powitać szkolne mury. Sale świetlicowe znów wypełnia gwar, śmiech i zabawa. Pierwsze dni upłynęły nam przede wszystkim na dzieleniu się wrażeniami z letniego wypoczynku, a następnie podjęliśmy już bardziej poważne tematy – dotyczące zasad obowiązujących w naszej świetlicy. To bardzo ważne, bo tylko wtedy dzieci będą mogły miło, w przyjaznej atmosferze i bezpiecznie spędzać wspólnie czas.

W drugim tygodniu kontynuowaliśmy temat bezpieczeństwa – tym razem zarówno na terenie szkoły jak i w drodze do szkoły. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, oraz utrwaliły znajomość podstawowych znaków drogowych. Żeby nie było jednak tylko na poważnie dzieci, w ramach rozwijania umiejętności technicznych, zaprojektowały własne znaki drogowe.

W następnym tygodniu obserwowaliśmy jak piękne barwy jesienne powoli otaczają świat. Na zajęciach rozmawialiśmy o tym, jakie jesień dary nam niesie. Jak świat roślin i zwierząt zachowuje się jesienią. I jak ważne jest szanowanie przyrody. Swoją wiedzę dzieci mogły wykorzystać w pracach plastycznych, które stworzyły przy tej okazji. Dzięki pięknej słonecznej pogodzie dzieci dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu, grając i bawiąc się na boisku szkolnym.

Głównym tematem zajęć i zabaw w czwartym tygodniu września były zasady savoir-vivre. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Dowiedziały się również jaka jest istota i znaczenie dobrego wychowania w życiu codziennym każdego człowieka.  W tym czasie naszą najważniejszą lekturą były czytane niemalże codziennie „Dobre maniery wierszem”.

Ostatni tydzień września, gdy wszyscy już się lepiej poznaliśmy, upłynął na integrowaniu grupy. To przede wszystkim wspólne zabawy pomagające budować zaufanie i więź między dziećmi. Najważniejszym celem było uświadomienie znaczenia współdziałania i poszanowania siebie nawzajem. Jako zwieńczenie tematu tygodnia powstała wspólna praca zatytułowana „Federacja zjednoczonych świetliczaków”.

Ilona Marszał, Klaudia Putkiewicz, Kamila Zawodnik, Klaudia Chmielewska