Sala 152 kl. 1 A, B, C, D

Pierwszy miesiąc szkolny już minął a do naszej świetlicy zawitała już jesień. Mimo, że za oknami było momentami bardzo ponuro, deszczowo i chłodno to u nas tylko kolorowo i wesoło.

Październik rozpoczęliśmy od „Poznawania zawodów w naszej szkole„. Rozmawialiśmy o zawodach pracowników naszej szkoły, jak je poprawnie nazywać. Dzieci wypowiadały się na temat tego jak należy się zachowywać wobec pracowników szkoły, że należy do wszystkich zwracać się z szacunkiem.   Z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela wspólnie przeredagowaliśmy jakie życzenia możemy złożyć swoim wychowawcom, ulubionym nauczycielom. Wysłuchaliśmy piosenki o zawodzie nauczyciela oraz przeczytaliśmy związane z tym świętem wiersze. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Mój wymarzony zawód w przyszłości”.

Podczas tygodnia „Zwierzęta naszymi przyjaciółmi” rozmawialiśmy o tym, jak należy postępować ze zwierzętami, że posiadanie zwierzaka jest bardzo odpowiedzialnym i wymagającym zajęciem. Porozmawialiśmy także o tym, co można zrobić dla zwierząt, które nie mają swoich właścicieli tylko żyją w schroniskach. W rozmowy wplecione były zabawne zagadki o zwierzętach i powstały też piękne prace plastyczne, które zawisły na świetlicowej wystawie.

Następny tydzień upłynął nam pod hasłem „W krainie baśni„, który był pełen czarów oraz spełnionych marzeń. Rozmawialiśmy o naszych ulubionych bajkach oraz ukochanych postaciach z bajek. Każdy miał okazję zrobić ilustrację do jednej przeczytanej bajki.  Nie zabrakło też zagadek z nimi związanych oraz kalamburów. Pod koniec tygodnia obchodziliśmy „Dzień Ziemniaka”. Dzieci zapoznały się z „Krótką bajką o ziemniaku”, dowiedziały się co można zrobić z ziemniaka, jakie są nazwy ziemniaka w poszczególnych częściach Polski. Dzieci wzięły udział w krótkim quizie sprawdzającym nabytą wiedzę oraz wykonały „Ludziki” z ziemniaków.

Koniec miesiąca to czas nostalgii oraz „Pamięci o bliskich” tj. czas zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Wspólnie wyjaśniliśmy sobie i opowiedzieliśmy o symbolach i tradycjach rodzinnych z nim związanych. Przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w miejscach pamięci oraz wspólnie wykonaliśmy gazetkę, która przypominała nam o tym szczególnie ważnym czasie w roku.

Na zajęciach cyklicznych dzieci rozwijały kreatywność oraz sprawność manualną na zajęciach plastycznych, wyszaleć się mogły na zajęciach muzycznych czy też sportowych oraz na zajęciach badawczych dzieci poprzez zabawę poznawały otaczający je świat, rozwijały swoje zainteresowania przyrodnicze.

W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Wakacje dobiegły końca. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się. Na ich twarzach wciąż gości ten sam, niczym nie zmącony uśmiech. W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy.

Pierwsze dni w świetlicy upłynęły pod znakiem zasad jakich należy tu przestrzegać. Dzieci przy wykorzystaniu różnorodnych form zajęć zapoznały się z Regulaminem Świetlicy. Dużo czasu zajęły również rozmowy i pogadanki na temat bezpieczeństwa oraz zajęcia praktyczne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw. Dzięki temu zabawa, praca, nauka jak i odpoczynek w świetlicy będzie mógł przebiegać w miłej, a przede wszystkim bezpiecznej atmosferze. Wykonały pracę plastyczna: sygnalizator świetlny.

Pod koniec września zaczęliśmy obserwować i podziwiać pierwsze oznaki jesieni. W naszych salach pojawiły się kasztany i żołędzie, a na tablicach jesienne dekoracje. Podczas zajęć zaczęliśmy rozmawiać o bogactwie jesiennej pory roku, wartościach warzyw i owoców, śpiewaliśmy jesienne piosenki, braliśmy udział w zabawach tematycznie związanych z jesienią. Przed nami jeszcze wiele spotkań poświęconych polskiej złotej jesieni, bo to przecież dopiero początek tej pięknej pory roku. Piękne dary jesieni, jej ciepłe barwy, zmiany w naturze stanowią wspaniałą inspirację do ciekawych prac plastycznych. Dzieci wykonały piękne prac, które można podziwiać w naszej świetlicy: Panią Jesień, Liski.

W naszej świetlicy systematycznie odbywają się zajęcia z książką pod nazwa „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci z radością i zainteresowaniem uczestniczą w zajęciach rozwijając swoje zdolności czytelnicze.

Uczniowie mają czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Organizowane są także zabawy, konkursy oraz wiele innych interesujących zajęć. Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicy dużo czasu. Prace uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych. Nauczyciele pracujący w świetlicy pomagają uczniom w odrabianiu lekcji oraz utrwalaniu wiadomości zdobytych na zajęciach lekcyjnych. Dbają o kulturę zachowania i słowa, eliminując wszelkie objawy agresji.

Ewelina Szczepaniak